Matičiari v Hrušove

Miestny odbor Matice slovenskej, v spolupráci s DV COOP Jednota, zorganizoval dňa 22. augusta 2015 pre svojich členov celodenný zájazd na jubilejný 20. ročník festivalu „ Hontianska paráda“, ktorý sa uskutočnil v rázovitej obci Hrušov vo Veľkokrtíšskom okrese.

Počas celého programu festivalu si 50 účastníkov zájazdu mohlo priblížiť zabudnuté starodávne roľnícke práce a najrôznejšie remeslá v prostredí hrušovských lazov i v samotnej obci. Taktiež bolo možné vidieť množstvo folklórnych vystúpení  v amfiteátri i na vedľajších pódiách, kde sa postupne predstavilo viac ako tisíc účinkujúcich zo Slovenska i zahraničia.

Pre návštevníkov boli sprístupnené súkromné priestory- dvory, izby, pivnice s ponukou občerstvenia prostredníctvom tradičných domácich jedál a nápojov, ale i iných suvenírov pripomínajúcich tento región. Zo všetkých strán bolo počuť zvuky hudby, spevu a dobrej nálady. Toto všetko vhodne dopĺňala krásna folklórna dekorácia celej obce.

Tento rok na festivale oficiálne vystúpil aj spevácky súbor MO MS Lehota. Na pozvanie organizátorov sa súbor predstavil v dvoch vystúpeniach, v ktorých prezentoval pekné ľudové piesne z Lehoty a blízkeho okolia, čo ešte viac umocnili krásne lehotské ľudové kroje členov súboru. Vystúpenia sa stretli s veľkým záujmom prítomných divákov a uznaním organizátorov.

Lehotskí matičiari sa zúčastnili aj na hlavnom programe v amfiteátri, kde mohli oceniť profesionalitu a úroveň predstavení vystupujúcich domácich i zahraničných folklórnych súborov.

V neskorých večerných hodinách opúšťali festival spokojní a v dobrej nálade, ktorá im vydržala aj počas spiatočnej cesty domov.

Ing. Daniel Pavel