Fašiangy  v Lehote.

 

     V  Lehote miestny odbor Matice slovenskej už pred viacerými rokmi  oživil tradíciu fašiangových osláv. I v tomto roku 10. februára 2018 spolu s Obcou Lehota pripravili bohatý fašiangový program. Vlastne už deň predtým začal zabíjačkový kolektív s prípravou, lebo  chceli byť v predstihu a mať  nachystané všetko na výrobu zabíjačkových dobrôt.

     V sobotu v skorých ranných hodinách sa už začalo variť všetko čo treba do huriek a do kaše.  Zapli sa trúby do ktorých  naložili ochutené mäsko, ktoré  museli popiecť. Keď sa povarilo všetko mäsko a začalo sa mlieť, ostatní  varili ryžu a krúpy. Potom sa už išlo do finále, dokončili sa všetky výrobky a po dôkladnej tepelnej úprave boli pripravené pre  účinkujúciich v maskách ale i tých, čo sa chystali prísť večer do kultúrneho domu pobaviť sa pred dlhým pôstnym obdobím.

     Zatiaľ, čo „výrobná skupina“ plnila svoj diel práce na ihrisku a v kultúrnom dome, druhá skupina v maskách bola vyprevadená starostom obce, aby prešla po dedine a zabávala občanov. Nebol to však tradičný fašiangový sprievod, lebo tento rok, v záujme prejdenia celej dediny, využil na prepravu masiek po dedine traktor s prívesom na sedenie „ lehotský dvojdostavník“, pred ktorým smer sprievodu udával na malom traktore vezený obrovský jednorožec. Sprievod prešiel postupne po Hlavnej ulici, Hornom konci, Šišove, Šenkovskej ulici, Prostredných honoch, Kaplonske ulici a Párovciach, kde všade rozdával dobrú náladu a pútal pozornosť množstva detí i dospelých.   No a že to bola dobrá zábava, sa mohli presvedčiť po príchode sprievodu aj všetci vyčkávajúci v kultúrnom dome.

      Všetkým prítomným v ďaľšej časti programu matičiari predviedli pochovávanie basy, ktoré viac ako 40-členný matičný súbor na túto príležitosť nacvičil. Svojich úloh sa vynikajúco zhostili P.Jančovič (farár), D.Chlebec (kostolník), M.Zaujec (hrobár) , V.Pavel (smrťka), miništranti M. Balla, M.Domček, M. Lisý, A.Kriváček a smútiaci: - ostatní matičiari. Vystúpenie bolo ladené komicky , ľudia naň reagovali veselým smiechom a častým potleskom.  

     Po pochovaní basy sa všetci prítomní pustili do ochutnávania zabíjačkových pochúťok a dobrého vínka. No a aby sa fašiangy skončili tým správnym spôsobom, nechýbala riadna tancovačka.