Matičný krojový ples

 

Matičný krojový ples v Lehote, ktorý už niekoľko rokov organizuje Miestny odbor Matice slovenskej, sa stále viac a viac dostáva do povedomia bližšieho či širšieho okolia, ale i vzdialenejších častí Slovenska. Je to nielen vďaka pravidelnej účasti  zástupcov okolitých obcí na ňom, ale aj výsledkom snahy organizátorov priblížiť účastníkom prvky ľudovej kultúry iných regiónov Slovenska.

     Na tohtoročnom plese, už ôsmom v poradí, ktorý sa uskutočnil dňa 21. apríla 2018, sa o náladu starala hudobná skupina z Martina s netradičným názvom „Nemôžem povedať“. V kultúrnom programe vystúpili členovia Univerzitného folklórneho súboru  Mladosť z B.Bystrice, ktorí 120-tim účastníkom predviedli tance čardáš a frišká z Tekova a zábavné tance z Podpolianskych lazov.

     Medzi účastníkmi v ľudových krojoch sme, v priestoroch kultúrneho domu vyzdobyných krásnymi ľudovými krojmi, prvkami a výšivkami, aj tento rok mohli vidieť, okrem domácich, aj zástupcov z V.Zálužia, Jarku, Nitry, Podhorian, Piešťan, Serede, ale aj lehotských rodákov manželov Benďákových, žijúcich v Sušiciach v Českej republike. Medzi hosťami plesu boli starosta obce Lehota Milan Chmelár, starosta obce Rumanová a predseda o.z.VITIS Jozef Jankovič a predseda Krajskej rady MS v Nitre Mgr. Ľubomír Kleštinec.

     Účastníci sa dobre zabávali pri výbornej hudbe a prestávky v tanci vypĺňali spevom krásnych ľudových piesní. Až do polnoci ich držala v napätí možnosť zaujímavej výhry, ktorých bolo v pripravenej tombole veľa.

     Potom už ďalej pokračovala pravá, nefaľšovaná zábava a plesajúci sa rozchádzali v skorých ranných hodinách s presvedčením, že o rok sa zídu znovu a to je aj cieľom organizátorov.

            Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja, Matice slovenskej a obce Lehota.