Matičiari na Myjave

 

Miestny odbor Matice slovenskej každoročne organizuje aj kultúrno-poznávacie zájazdy do rôznych častí Slovenska. V tomto roku svoj zájazdový autobus nasmeroval do Myjavy. Lehotskí matičiari sa vybrali navštíviť Medzinárodný folklórny festival, ktorý na Myjave organizovali už 59-ty krát.

Najskôr sa však zastavili v malom mestečku Vrbové, kde si so záujmom prehliadli slovenskú verziu šikmej veže na miestnom kostole i kúriu vrbovského rodáka Mórica Beňovského. Po návšteve múzea M.R.Štefánika v Košariskách, si 46 účastníkov zájazdu uctilo pamiatku tohto významného slovenského politika, spoluzakladateľa Československého štátu, priamo na mieste jeho posledného odpočinku na Bradle. Na jeho počesť si pod mohylou spoločne zaspievali niekoľko národných piesní, ktoré sa ozývali po celom okolí.

Po krátkej, ale srdečnej zastávke v myjavskej pálenici a malej degustácii miestnych destilátov, sa už matičiari mohli naplno venovať a užívať si vystúpenia domácich i zahraničných folklórnych súborov na myjavskom amfiteátri.

A skutočne, bolo sa na čo pozerať, častokrát si aj zaspievať a v okolí preplneného amfiteátra si pochutiť na rôznych miestnych špecialitách.