Fašiangy

 

Obec Lehota fašiangovala.

Ako sa už stalo tradíciou v našej dedinke Lehota , sme aj tento rok patrične oslavovali obdobie hojnosti a veselosti pred pôstnym obdobím. Organizátori, OÚ Lehota a MOMS Lehota, pozvali všetkých obyvateľov  obce  a to v sobotu 25. februára 2017 do Kultúrneho domu.

 Toto bol oficiálne stanovený dátum, ale prípravy na tento deň začali už v piatok, kedy do našej dedinky dorazili  svinky . Za prítomnosti ochotných a zabíjačky znalých ľudí, sa začali chystať všetky tie dobroty, ktoré si mohli vychutnať všetci, ktorí v sobotu dorazili do kulturáku.  Chystali sa ryžové hurky, tlačenka, klobásky, pečené mäsko a samozrejme žobrácka kaša. Trošku sme mali obavy z použitia sušenej krvy,  ale nakoniec sa zvládol aj tento problém. Kotle frčali na plné obrátky, masť sa topila , hoci jej nebolo veľa, predsa sa dalo pochutiť si na troške čerstvých oškvarkov.  Keď sme to všetko vyrobili a popiekli, prišiel čas , keď do lehotských ulíc, s požehnaním pána starostu, vyrazili tradičné fašiangové i novodobé masky  s muzikou a neodmysliteľným  vozíkom,  do ktorého si maskovaní účastníci odkladali výslužky za svoje výkony, ktorými bavili občanov v dedine.  Tieto si potom priviezli do kultúrneho domu a rozdali medzi všetkých prítomných, ktorí sa prišli na večer pobaviť a ochutnať zabíjačkové pochúťky.

Do tanca všetkým  vyhrávala skupina ManFis  a že sa všetci dobre bavili, bolo  vidieť na tanečnom parkete, ktorí  nezostával dlho prázdny. Zábava sa ukončila ako sa patrí – o polnoci, kedy bola aj symbolicky pochovaná matičiarska basa.

Všetci boli spokojní a veria, že sa v podobnej atmosfére  stretnú znova.